21.-22.4.2017

14. ročník Ďumbierfestu v Brezne

Horský multižánrový festival

Horský multižánrový festival Ďumbierfest sa po roku opäť vracia do Brezna. V dňoch 21-22 apríla  privíta brezniansky klub Bombura hostí z Česka a Slovenska už po 14-ty krát. V piatok premietneme krásny dokumentárny film z koprodukcie Arolla film a RTVS o živote v horách Život v oblakoch, na ekologickú tému nadviaže foto- prezentácia ekológa Maťa Žiaka o delte Dunaju a jeho expedícii Hladkači užoviek. Domáca zostava okolo „breznianskeho Messnera“ Mareka Kocúra a Miňa Pančíka Vám predstaví ich dobrodružnú expedíciu na Sibír pri ktorej sa naladíte na adrenalínovú vlnu, ktorá sa s príchodom hlavného hosťa festivalu, svetového rekordéra v chôdzi na highline (po brezniansky na gurtni) Čecha Dannyho Menšíka zvýši na maximum.

V sobotu sa môžu návštevníci tešiť na Himalájský trekingový výstup v Nepále, Peter Kita porozpráva o 6470 m vysokom Mara Peaku. Z Himalájí sa presunieme na Slovensko na ktorom už ostaneme. Na severnej strane Chopku sa dejú neskutočné veci a jednou z nich sú tímové štafetové preteky Liptov Ride ktoré spájajú 5 rôznych športov, predstaviť ich príde Katka Guthová. Slová a fotografie vystriedajú filmy. Rasťo Hatiar  zdokumentoval životný príbeh legendárnej dvojice skialpinistov Trizna-Madaj, ktorí v 90-tych rokoch pravidelne bodovali medzi svetovou skialpinistickou špičkou, film Obyčajný chlapci motivuje každého začínajúceho skialpinistu. Druhý sobotný film sa opäť ponesie v znamení ochrany a spoznávania slovenskej prírody. Ďalší z tatranskej trilógie, s názvom Nesmrteľný les z koprodukcie Arolla film a RTVS je film ktorý jednoducho nesmie chýbať na horskom festivale. Premiéru mal iba mesiac pred Ďumbierfestom na medzinárodnom horskom festival Hory a mesto v Bratislave a zožal obrovský úspech, preto je aj ťahúňom druhého dňa festivalu. Tatry budú v sobotu hlavnou témou a podčiarkne to aj posledný bod programu nová Chata pod Kráľovou hoľou. Ak neviete o tom že by pod Kráľovou hoľou bola nejaká horská chata, tak sa príďte pozrieť na do Bombury a trio chatárov Vám porozpráva ako sa unikátny projekt stal skutočnosťou.

Ďumbierfest je aj preto taký unikátny, pretože spája hory s mestom, prírodu s kultúrou či poznanie s relaxom. Tak ako po minulé roky aj tento rok pre Vás Klub Bombura – nezávislý kultúrny priestor pripravil hudobnú časť festivalu v podobe kvalitnej domácej a zahraničnej muziky. V piatok sa predstaví zvolenské blues-rockové zoskupenie ZVA 12-28 Band a festival zakončí svojím vystúpením popredný pražský DJ Mackie Messer ktorý Vás roztancuje v štýle electro swingu.

Súčasťou festivalu bude aj sprievodný program. Členovia Horskej služby Nízke Tatry-juh Vám predvedú ukážky ich činnosti, rôzne lanové techniky, lanovky, spusty, vyslobodzovanie z výšky, ukážky prvej pomoci a pod. ktoré sa budú páčiť najmä deťom. To všetko v druhý deň festivalu (sobotu 22.4) od obeda v mestskom parku v Brezne. K festivalu nesmie chýbať súťažná atmosféra ktorú vytvorí tombola vždy po dokumentárnom programe. To, že sa nehrá o cukríky potvrdí celková suma v tombole, viac ako 900 eur s hlavnou výhrou rafting a kaňoning v Slovinsku. Ak nevyhráte, bude možnosť si spomienkové predmety kúpiť v našej „Ďumbieršope“.

Srdečne Vás pozývame na 14. ročník unikátneho multižánrového festivalu s horskou tématikou. Keď neprídu Brezňania na Ďumbier, príde Ďumbier do Brezna. Vstupenky je možné zakúpiť v TIK Brezno.